Jak pracovat se šablonami a pískem

Samotný postup barvení obrázků barevným pískem je poměrně snadný. Pokud s dítětem pracuje starší osoba, je možné pískovat od 2 let. 

Pokud právě držíš v rukou nebo si chceš koupit samolepící šablonu, ze které se postupně odlepují kousky papírů, tak ti prozradíme kouzlo celého pískování :). Pod odlepenou plochou je lepící plocha, která na sebe vše přitáhne. Vyber si dle tvé fantazie barvu písku a posyp odlepenou část. Písek, který zůstal na papíře, jednoduše smeť štětečkem nebo jej oklepej z papíru. Takto pokračuj, až odlepíš všechny kousky a posypeš je pískem. Barva je na tobě a její výběr bude záležet na tom, jakou máš momentálně náladu. To je vše... ale pro zvědavé, zde máme pár tipů, na které by jsi jistě přišel časem sám.

Tipy a triky :)

  • Hlavní zásada pro dospělé, pokud vás dítě nepožádá o radu, jakou barvu zvolit, prosím, neříkejte co a jak vybarvovat !!! (z výsledku a fantazie dětí budete překvapeni)
  • Při odlepování používej dodaný špendlík. Stačí jej zapíchnout do vyřezané čáry a nadzvednout papír, který chceš odlepit.
  • Je lepší odlepovat malé části jako detaily oka, kliky na autě, nebo malé obrazce ve velkých. Pokud budeš odlepovat prvně velký kus, přitlač malý kousek, ať se neodtrhne spolu s velkým.
  • U mandal a složitějších obrazců začni vypískovávat od středu a písek smetávej směrem ven, ať si zbytečně neumažeš již hotové plochy.
  • Prvně začni odlepovat místa, která chceš mít tmavší barvou. Bílou/světlou si nechej na konec, aby se plocha nezašpinila od tmavších barev.
  • Barevné plochy nemusí být jedné barvy. Pokud posypeš část jednou a druhou jinou barvou vznikne  ti pěkný přechod více barev v jednom dílku.
  • Pomocí dodaného bambusového párátka jde dotvářet detaily dle fantazie. V již posypané ploše můžeš jemně seškrábnout písek (tak ať nepoškodíš lepidlo) a vysypat novou barvou. Např. dotvoření efektu trávy, srsti nebo jiných detailu.


1. krok - zapíchni špendlík do vyřezané čáry, asi po úhlem 45 stupňů a méně. Špendlíkem a poté prsty odlep daný dílek šablony. 


2. krok  - odlepenou část posyp barevným pískem.


3. krok - přebytečný písek sesypej zpátky do misky.


4. krok - můžeš písek jemně smést do misky, doporučujeme jemný štěteček, třeba na líčení make-up.


5. krok - odlep další díl šablony.


6. krok - vysypej nově odlepený dílek, barva by měla jiná něž okolní dílky, aby se ti barvy nespojily a byli vidět jednotlivé části motivu.


7. krok - barvu sesypej zpátky a zase odlepuj, posypej a sesypej a tak dále a tak dále a tak dále... :)

Pískování POMÁHÁ...

... rozvíjet JEMNOU MOTORIKU.
... zlepšovat SOUSTŘEDĚNÍ
... budovat SEBEVĚDOMÍ.
... rozvíjet BAREVNÉ CÍTĚNÍ.
... popustit „uzdu” FANTAZIE.

Pískování může být všude...

Kreativní sady, šablony a barevný písek se dají využít při různých příležitostech jako jsou:

- kreativní dárky pro své blízké
- doplnění činnosti výtvarných hodin ve školách a školkách
- terapeutické pomůcky pro rozvoj motoriky a soustředění
- tvořivá činnost na oslavu narození, svatby, dětské tábory či dětské párty
- tvořivá dílna při festivalech nebo firemních akcích a prezentacích
- tvorba velkých pískových mandal při setkání dětí nebo seminářích pro lepší seznámení nebo naopak při ukončení akce.

Pískování PŘINÁŠÍ ...

... zklidnění a RELAXACI MYSLI.
... SPOLUPRÁCI.
... tvořivou PRÁCI S DĚTMI.
... práci s PŘÍRODNÍM MATERIÁLEM.
... UČENÍ HROU.
... SAMO-LÉČENÍ.