Barevný písek, aneb bez písku není pískování - Základem pískování, nebo-li suchého malování, je písek nebo na jemno nadrcen libovolný materiál.
Pokud používáte písek na samolepící šablony, měl by být jemný, aby se zalepila celá plocha šablony a nepřichytávala se jiná barva do již vypískované části obrázku. My používáme a prodáváme čistě přírodní křemičitý písek o zrnitosti do 0,3 mm, který je zbaven prachových částic. Při pískování na zem či podložku bez lepidla, je možné používat jakýkoliv písek či materiál jako koření, popel, drcené usušené plody nebo květy. S dětmi vyzkoušejte nejrůznější materiály, co najdete a určitě zažijete zábavné společné chvíle.
Domácí barvení křemičitého písku - Pokud máte s dětmi čas na barvení a sušení písku, můžete si jej zkusit obarvit sami. Jako jedna varianta obarvit písek pomocí temperových barev a troškou vody. Křemičitý písek se dá koupit ve zverimexu jako písek pro činčily. Na obarvení 125 g písku budete potřebovat přibližně 2 lžíce vody a 3-4 ml tempery. Přesný poměr záleží na odstínu, který chcete dosáhnout, např. světlejší červené nebo tmavější syté.
Barvu s pískem pořádně promíchejte a dejte sušit do trouby na pečící papír přibližně na 160°C po dobu 15 min (záleží na poměru písku-barvy-vody). Písek by měl být krásně sypký a suchý. Při sušení větrejte dobře místnost, některé barvy při vypařování mohou silně "zapáchat". Písek bude velmi horký, proto jej nechte dobře vychladnout. Po vychladnutí jej stačí přesít přes jemné sítko a máte hotový písek pro barevné pískování :)
Výhody:
- nová kreativní činnost pro děti
- vytvoření vlastních odstínů
Nevýhody:
- výpary při sušení
- při tvorbě více odstínu barev delší časová náročnost
Zakoupený obarvený písek - pokud nemáte čas, prostor a zkušenosti, je zde možnost zakoupit již hotový obarvený písek. Námi barvený písek je 100% křemičitý a jako barvy jsou použité ekologické barvy vodou ředitelné. Písek je velmi jemný, zrnka mají max. 0,3 mm bez prachových částic. Celý proces výroby probíhá našimi rukami - barvení, sušení, přesývání a balení.
Výhody:
- široký výběr barev
- čistý přírodní písek
- ekologické barvy
- česká výroba
ŠABLONY NEBO VOLNÉ KRESLENÍ?
Pískování na lepící šablonu - Nejpoužívanější metodou při pískování je pomocí šablon, na kterých je již vyřezán motiv (zvířátka, auta, mandaly, mozaiky, krajiny, atd...). Odlepí se vyřezaná oblast, vysype pískem a přebytečný písek smetete zpátky pro další použití. Motiv si můžete dotvářet dle vlastní fantazie. Např. pozadí nemusíte vybarvit jednou barvou, ale můžete odtrhnout část (například louku) a poté další (oblohu). Pokud chcete, můžete i do obrázku dokreslit nové části (slunce, mraky, trávu, atd.) stačí vyšpárat pomocí řezacího nože nebo párátka novou část obrázku. Zde postupujte velmi opatrně, ať se papír neprořeže.
Výhody:
- velký výběr šablon
- odpadá nutnost výroby obrázku
- písek na obrázku drží již napořád
- jednoduché šablony pro nejmenší i složité pro náročné :)
- velmi malá spotřeba písku
- výukové motivy šablon pro děti
Nevýhody:
- nutno zakoupit :), ceny od 20 Kč za šablonu
Pískování na čistý lepící papír - Papír by měl být hrubší, gramáž alespoň 160g, aby se pod váhou písku moc neohýbal. Čistý papír lze zakoupit i v našem obchůdku. Můžete odlepit celou část papíru a začít pískovat obrázek. Při odlepení celé části, nechte všechen písek na papírku a smeťte jej až po dokončení obrázku, jinak vám písek zbarví místa, které nechcete. Druhá možnost je do papíru na jeho zadní stranu, část, která nelepí a vyhazuje se (bývá tmavější), vyřežete pomocí řezacího nože nebo skalpelu obrysy obrázku. Zde postupujte velmi opatrně. Papír je tenký a můžete jej snadno prořezat i nosný papír, na kterém má zůstat písek. Můžete si je prvně nakreslit tužkou pro lepší rozložení. Poté postupujte běžným způsobem. Odlepíte určitou plochu, vysypete pískem a přebytečný písek smetete zpátky. Čistý lepící papír lze zakoupit v našem obchůdku...
Výhody:
- obrázek lze uchovat
- vlastní originální motivy
Nevýhody:
- při řezání je potřeba vetší opatrnost na tlak řezu
- při pískování celého papíru najednou větší spotřeba písku
Volné pískování bez lepidla - Pískovat lze volně na jakoukoliv plochu dle vaší fantazie a zručnosti. Na papír, tácek nebo na zem vysypávejte obrazce, které vás napadnou. Pokud chcete mít pravidelnější tvary, nakreslete si dopředu obrysy obrazce jako při omalovánce. Nebo můžete použit zakoupení omalovánky. Sypat lze z přeloženého papíru, prsty jako při solení nebo třeba lžičkou.
Výhody:
- úplná volnost při tvoření obrazců
- nemusíte kupovat šablony
Nevýhody:
- o hodně větší spotřeba písku než u lepících šablon
- obrázek nelze uchovat delší dobu, nelze jej třeba pověsit na zeď
Volné pískování s lepidlem - Postup je stejný, ale před vysypáním písku musíte danou plochu potřít lepidlem (třeba Herkules). Poté počkat, až lepidlo zaschne a smést přebytečný písek.
Výhody:
- obrázek lze uchovat
- nemusíte kupovat šablony
- vlastní originální motivy
- lze malovat na různé materiály jako je sklo či papír
Nevýhody:
- delší časová náročnost kvůli schnutí lepidla
- horší tvorba malých ploch/detailu obrázku
Kromě písku a šablony, jak jsme již zmínili je potřeba dobrá nálada a čas pro pískování. Jednodušší šablony zaberou zhruba 10-20 min, ty složitější i kolem hodiny. Pokud si vyberete velkou šablonu 50x50 cm máte krásnou relaxaci na pár hodin a originální obrázek na zdi na celý život :)